Publikációk

Előre bejelentett államcsíny: Telik Murszi 48 órája

Egyiptom elnöke sakkot kapott hétfőn a hadsereg 48 órás ultimátumával. A civil tüntetéseket szervező Tamarod mozgalom pedig bejelentette, ha Mohamed Murszi marad, ők teljes polgári engedetlenséget hirdetnek kedd délutánra. Vajon jó mezőre lép-e egy képzelt sakktáblán az, aki ebben a helyzetben a forradalomra és a demokratikus vívmányokra hivatkozik?

Rajacic Ágnes, Kairó| NOL| 2013. július 2. |5 komment

http://nol.hu/kulfold/telik_a_katonak_48_oraja-1397729

kálmán.pataki | 2013. július 3. | 07:52:22
Moderálási alapelvek– komment törölve –
Planetfall | 2013. július 3. | 07:14:25
Úgy tűnik, a Muzulmán Testvériség bebizonyította, hogy az egész arab világba életképtelen a demokrácia, ezért hamarosan visszatér az elnyomás.

Iustinianus

Salvator párhuzama részben jogos; az MSZP nyolc évnyi félresiklott, majd vergődésbe és némi rablásba átcsapott reformkísérlete után sokan a Fideszbe látták Magyarország helyzetének javulását, de ő csak még tovább rontotta azt, mivel rohamtempóval rombolta le a demokrácia egyes részeit, és sokkal többet rabolt, mint előtte bárki más (beleértve az ő első kormányzását is). Egyetlen különbség van miköztünk és az egyiptomiak között; utóbbiak szó szerint készek az életükkel játszani azért, hogy a Muzulmán Testvériség elveszítse hatalmát, míg előbbiek magukba fordulva bambán, igazi hülyeként nézik, hogyan épül le az a kormányzati rendszer, amiért több mint ötven évvel ezelőtt a szovjetekkel szemben is megvédelmeztünk volna. Megérdemli a magyar, hogy még szegényebb legyen, mert gyáva, megalkuvó és képtelen arra, hogy egy kicsit is gondolkodjon azon, amit vezetői mondanak vagy tesznek.

Salvator | 2013. július 2. | 21:17:29
Iustinianus | 2013. július 2. | 21:07:03

Azért te sem tudod megállni, hogy párhuzamot ne vonjál. Akkor meg mit okoskodsz?!
De ha már ide vetődtél, akkor neked is látnod kell, hogy az elmúlt 20 év összes lenyúlása csupán gyermekcsíny volt ahhoz képest, amit most művel a fidesz. Hiszen itt ipari méretű országrablás folyik és a nép mindezt szótlanul tűri.
Amúgy ott is nagyjából hasonló a helyzet, hiszen gyökeres változásokkal etették a népet, aztán valóban az is lett. Egy újabb diktatúra jött a régi helyett.
Hogyne vonnék párhuzamot!

Iustinianus | 2013. július 2. | 21:07:03
Salvator | 2013. július 2. | 20:41:34

Ne keverjük már ide Magyarországot. Egyiptomban valós ideológiai különbség van a felek között, míg nálunk nincs. Kis hazánkban egy választás után maximum a név, a szín és a nevek változnak – meg persze az érdekeltek köre, akik sorra nyerik a közbeszerzési pályázatokat és egyebeket. Magyarországon azért nem vonulnak fel tömegek a kormány ellen, mert tudják: ha sikerül is leváltani ezeket, a következő sem lesz jobb.

Salvator | 2013. július 2. | 20:41:34
Azok legalább tökös legények és ki tudják maguknak harcolni a változást. Míg itthon az ellenzék arra sem képes, hogy egy több tízezres békés tüntetést összehozzon.
Persze az más, a zemberek nem is akarnak változást, mert úgy érzik, hogy ez nekik nagyon jó.
Aztán amikor ráeszmélnek, hogy nem igazán nekik jó ez az egész, addigra már késő lesz ugrálni.

HIRDETÉS

A hadsereg helikopterei ...

A hadsereg helikopterei a kairói Tahrír tér felett. A tüntetők bíznak a hadseregben
Reuters – Suhaib Salem

A tüntetők hétfőn kitörő örömmel fogadták a hadsereg esetleges hatalomátvételének a hírét. A demonstrálók nagy bizalommal beszélnek a fegyveres erőkről.  Egyeseknek afelől sincsen kétségük, hogy a katonák képesek rá, hogy az ország hanyatló gazdaságát felvirágoztassák. „Azért szeretem Sziszi tábornokot, mert jó ötletei vannak, széles látókörű, és mert a hadserege erős” – mondta elégedetten egy huszonhét éves, szociális munkásnak tanuló csinos lány az elnöki palota előtt. Tetszhetnek neki az erős férfiak, mert odakacsint a mellettem álló, egykor válogatott kosárlabdás Gamelra, akinek oltalmát napok óta élvezem az utcán.

Több család kisgyerekkel táborozik az éjszaka kellős közepén. A tűzött fátylat viselő, az átlagnál vallásosabb Naglaa és népes családja nagyon reméli, hogy az elnök kedden lemond, és helyette Ahmed Shafiq, a tavalyi választáson Murszi által legyőzött ellenfél jön majd vissza. Ez a vélemény azért megy kuriózumszámba, mert a tradicionálisabb vallásos értékrendű emberek többnyire az elnök mellett szoktak  állást foglalni.

A mélyen vallásos hívőket érzelmileg nagyon megviselik a Muzulmán Testvériség elleni támadások. Ők a politikai történéseket a választott elnök, és egyben az egész muzulmán vallás „meghurcolásaként” élik meg, még akkor is, ha nem egyiptomiak. A testvériség székhelyének hétfői felgyújtása érzelmi sokkot okozott a galabiját (hosszú, egyenes szabású ingszerű ruha) viselő, de nagyon jó kedélyű francia-algériai Miriamnál, akivel a Testvérek által üzemeltetett arab nyelviskolában futunk össze, majd együtt megyünk megnézni a helyszínt. Mivel szülei nem arabul nevelték, a hőség és a szmog ellenére ő már négy éve minden nyarát Kairóban tölti nyelvtanulással. Ahogy mondja, „itt az ízlésének megfelelő vallásos közegre” talált.

Egy hotel halljában az üldögélő, színes fátylakba burkolózó palesztin lányok úgy vélekednek, hogy a katonáknak minden esetben az elnök mellett kellene kiállniuk. „Csakis a pártok közötti ellenségeskedés tette lehetővé azt, hogy a hadsereg ilyen ultimátumot adjon az elnöknek. Ez nem normális, és nem is demokratikus”, mondja Dua’a. A divatosan öltözött, fogorvosnak és gyógyszerésznek tanuló lányok nyári gyakorlatra jöttek Kairóba, a tüntetésen nem vesznek részt.

A Murszi-ellenes tüntetés látképe hétfő este az elnöki palotánál


Az egyik legérdekesebb, ennek ellenére legkevésbé védhető véleményt Abdel Dayen, 43 éves kommunikációs menedzsertől hallottuk eddig. Ő huzamosabb ideig egy nemzetközi telefonos cégnél dolgozott, mielőtt saját vállalatot alapított. „Az egyiptomiak nem tudják, mi a türelem, de menedzsment-szempontból magasak az elvárásaik.” Szerinte az elnökkel csak az a gond, hogy nincsenek mellette képzett kommunikációs szakemberek, akik a közösségi médiát megfelelő mennyiségű propagandával árasztanák el. „Okos célokat és okos menedzsmentet” kell megfogalmazni – alkalmazza hirtelen felindulásból az európai szervezetek által is kedvelt multi-szlogent, miközben azon filozofál, hogyan tudna saját képességeit latba vetve, az elnök emberein segíteni.

Az viszont egyre kétségesebb, hogy lehet-e és kell-e az elnök emberein segíteni. A valódi kérdés ma Kairóban inkább az, hogy hogyan lehet a kialakult helyzetet úgy megoldani, hogy az minél kevesebb vérrel járjon – amellett, hogy a 2011-ben már kiharcolt demokratikus eredmények sem válnak semmivé.