Publikációk

Száz éves átok hull arra, aki nem a fundamentalistákra szavaz

 „Senki sem tudja biztosan, ki őrizte a dobozokat éjszaka”- mondta Ahmed Faouzi, a Független Választási Megfigyelő Koalíció elnöke Kairóban, csütörtökön reggel, a kétnapos egyiptomi választás tisztaságáról szóló sajtótájékoztatón. Bár az egyes kormányzóságokból helikopteren és hajón utazó dobozok sorsát nem mindig lehetett nyomon követni, és messze volt a nemzetközi standardtól, Faouzi szerint a választásokat nagyjából korrektnek lehet nevezni.

Rajacic Ágnes – Kairó| NOL| 2011. december 1. |

http://nol.hu/kulfold/szaz_eves_atok_hull_arra__aki_nem_a_fundamentalistakra_szavaz_-1290034

 

A bizottság szerint a példátlan részvétellel (ennek pontos mértékét még nem sikerült megállapítani) sikerült pozitív üzenetet küldeni mind a múlt rezsim képviselőinek, mind a nemzetközi közösségnek arról, hogy az egyiptomi nép képes tenni is a demokráciáért. De a rossz választási hangulatért a civil koalíció a Katonai Tanácsot és a Belügyminisztériumot okolta. „Amíg készenléti állapot van, embereket tartóztatnak le, amíg a gyülekezési és a pártaalapítási jogot korlátozzák, addig nem lesznek szabadok a választások”- méltatlankodott.

 

A szerző felvétele. Választási plakátok Kairóban

A jelentés megerősíti azt, amit civilek és újságírók a twitteren osztottak meg a nagyvilággal az elmúlt két napban: hogy lepecsételt szavazócédulákat találtak a választás előtt Luxorban és Kairóban, hogy több választási helyiség csak délben nyitott ki, és hogy sok választóhelyiségben kendőzetlenül kampányoltak a pártok. Vagy 50 megfigyelőt a katonák be sem engedtek a választóhelyiségekbe, amiért le kellett volna fújni a szavazást.

A választási csalásokat leginkább a nem hivatalos értesülések szerint 40%-os nyerésre álló Szabadság és Igazság (a Muzulmán Testvérek politikai ága) és az Al-Nour iszlám fundamentalista párt követték el, akik a szavazókat többször lefizették, a koptokat és fejkendő nélküli nőket egyes helyeken nem engedtek szavazni. De baksissal az Al-Wafd liberális párt és próbálkozott, illetve „minden Mubarak párt maradvány.”

Azzak Amal, a nők részvételét monitorozó ACT nevű szervezet elnöknője lapunknak megerősítette, hogy a választáson indulók közül a nők 22% -ot tettek ki, ám az új Parlamentben mégsem lehet 2%-nál több nőre számítani, „ami sajnos nem tükrözi a forradalom vívmányait”. Az iszlamista pártok női képviselői írástudatlan nőket manipuláltak a szavazóhelyiségek előtt, és felettébb furcsa, hogy egy fátylas nőt 15-ször hívtak a szavazóhelyiségbe Kairó külvárosában. Amal szerint az igazi kihívást most a „férfiak uralta parlament jelenti majd”.

A médiát ellenőrző civil szervezet szerint az egyiptomi média „szörnyen bánt a választásokkal.” Egyik csatorna nem fejezte be a kampányolást 48 órával a szavazás előtt, és a legtöbb tévékommentátor nyíltan megvallotta politikai nézeteit a kameráknak. „Ha a választások után vallási összetűzésekre kerül sor, az is biztos, hogy a média felelőssége lesz. A csatornák feszültséget szítottak azzal, hogy kopt papokat idézték a muzulmán imámok után közvetlenül. Az Al-Nour fundamentalista párt pedig egyenesen azt mondta a hallgatóságnak, hogy aki másra szavaz, arra 100 éves átok száll.”

„Bár mindenki manipulált, mégsem jöttünk ki rosszul ”- mondta a Választási Megfigyelő Koalíció elnöke, majd megígérte, hogy a további két fordulóban javítani próbálnak a választási hangulaton.