Publikációk

„Se vallásos, se katonai államot”

Nasszer Amin, az Arab Központ a Független Bíráskodásért nevű szervezet (Arabic Centre for the Independence of Judiciary and Legal Profession) igazgatója a Tahrir téren harcolt az elmúlt hetekben. Az ötvenes éveiben járó jogászt a Mubarak-rezsim 1988–1993 között többször bebörtönözte. Az ellenzéki vezető most egy civil szervezet élén a téren elkövetett bűnöket vizsgálja, illetve az új alkotmányt készíti elő.
– Milyen érzés volt elismert ügyvédként az utcán harcolni?

– Nagyon jó. A Tahrir téren szerveztük a védelmet, a fiataloknak adtunk tanácsot, hogy merre lehet menni, hogyan lehet kikerülni a könnygázt. Dokumentáltuk az emberiség ellen elkövetett bűnöket, majd benyújtottuk a vizsgálati kérelmet a hágai bíróságra. Mindenre van bizonyítékunk. Feljelentettük belügyminisztert és a rendőrséget. Nyilvános vizsgálatot kérünk a Mubarak-rezsim ellen.

– Hány halottja van az összecsapásoknak?

– Eddig 390 hallottról tudunk. De sokan vannak, akiknek a hollétéről semmit sem tudni, őket még keressük. Ha az egyiptomi főügyészség nem lép, akkor a nemzetközi igazságszolgáltatáshoz fordulunk.

– Sokan azt gondolják, hogy Egyiptom még nem készült fel a demokráciára…

– Őrült, aki ezt állítja. Az egész világ látta, hogyan harcolnak az egyiptomiak a diktatúra ellen, a demokráciáért és a szabadságért. Most az új alkotmány kidolgozására kell koncentrálnunk, amiben garantáljuk az emberi jogokat, a politikai szabadságot, és a szólásszabadságot. A következő választásokat már az új alaptörvény alatt kell megrendezni. A fegyveres erőket pedig felszólítjuk, hogy civil kormányt nevezzenek ki az elkövetkező hat hónapra is. Indítványozzuk a politikai amnesztiát, a szólásszabadság garantálását a médiának, a szükségállapot végleges feloldását, és a halálbüntetés eltörlését. Ezek az azonnali követeléseink.

– A katonaság egyetért önökkel?

– Azok után, ami történt, senki sem engedheti meg magának, hogy a civilek kérését figyelmen kívül hagyja. A katonai vezérkarnak már megküldtük a kéréseinket. Nem szabad megengedni, hogy a jövendő elnök, alelnök, vagy a miniszterek a katonaság soraiból kerüljenek ki.

– Hogyan kívánják megelőzni, hogy a régi rezsim emberei átmentsék magukat és vagyonukat az új rendszerbe?

– A civil platform most nagyon erős. Pontosan ismerjük azokat, akik eddig Mubaraknak dolgoztak. Senki sem tud olyan döntést hozni, olyan embert választani, akit az egyiptomiak nem szeretnek.

– Mekkora az esélye annak, hogy Mubarakot bíróság elé állítják?

– Egyelőre bizonyítékokat gyűjtünk a korrupcióról, hat hónap múlva valószínűleg több információnk lesz. A január 28-án és február 1-jén elkövetett emberiség elleni bűnök viszont dokumentálva vannak.

– Sokan félnek aMuzulmánTestvériség térnyerésétől. Ön nem?

– Mi is féltünk tőlük, de most már nem. Az egyiptomiak demokratikus harca a garancia a civil államra. Nem fogjuk semmilyen szélsőséges csoportnak megengedni, hogy Egyiptomból vallásos vagy katonai államot csináljon, és elvegye a nehezen megszerzett szabadságot.

http://nol.hu/kulfold/20110216-_se_vallasos__se_katonai_allamot_-981571