Publikációk

Káoszba fulladt ország

A reménytelenség spirálja uralja egyre inkább Egyiptomot: az elmérgesedett, csak szerda óta csaknem ezer halálos áldozatot követelt összecsapások alaposan rányomják a bélyegüket az idegenforgalomra, az észak-afrikai ország egyik fő külső bevételi forrására.

Utóbbi megcsappanása pedig rontja a gazdasági helyzetet és növeli az elkeseredettséget. Szombaton, egy nappal a német külügy döntése után már a Bem rakpart is azt az ajánlást adta ki: immár a Vörös-tenger partján lévő üdülőövezetek sem biztonságosak. Ennek nyomán Molnár Judit, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége szóvivője azt közölte, mind az 1300, Egyiptomban tartózkodó utasukat hazaszállítják péntekig a magyarországi utazási irodák.

Ez egyben azt is jelenti, az érintett kiutaztatók újabb turnusokat nem indítanak Egyiptomba, a már meghirdetett utakat pedig visszavonják, tette hozzá. Külső munkatársunk, Rajacic Ágnes egyiptomi és tunéziai utazási riportjából ugyanakkor kiderül, Hurghada és Sarm el-Sejk üdülővárosokban zavartalanul folyt az élet, legalábbis eddig. Az egyiptomi rendvédelmi szervek azt állítják, a fokozott katonai ellenőrzések kizárják az üdülővárosokban a terrorista cselekményeket. Ahmed Bahgat, az Anubis Travel ügyvezető igazgatója pedig azt mondta az MTI-nek, kint tartózkodó utasaik semmilyen veszélyt nem tapasztalnak.

– Ebben a helyzetben sokan szomorúan veszik tudomásul, hogy haza kell térniük, leginkább maradnának – jegyezte meg Bahgat. A Vörös-tenger egyiptomi részéhez indult utasok egyébként annak nyomán igényelhetik vissza pénzüket, hogy a külügy ezt az országrészt is az utazásra nem ajánlott területek közé sorolta be. Kairóban eközben egyre nagyobb a káosz, a főváros utcáiról tudósító riporterek olyan fegyveres csoportokról tesznek említést, amelyekről az sem világos, hogy az iszlamistákhoz, a hatalmat birtokló tábornokokhoz vagy másokhoz tartoznak-e, esetleg provokátorok. A pénteki tiltakozáshullám 173 áldozatot követelt a hét végére.

A „harag napja” lezárásaként a karhatalom megrohamozta az al-Fath-mecsetet, ahol a megdöntött elnök, Mohamed Murszi hívei barikádozták el magukat, és rögtönzött kórházat, halottasházat is kiépítettek. Az egyiptomi kormány tárgyalt vasárnap a Muzulmán Testvériség betiltásáról is, de Abdel Fattah asz-Sziszi tábornok, az ország katonai vezetője azt mondta: „Mindenkinek van hely Egyiptomban.” Az iszlamista szervezet több mint ezer támogatóját vették őrizetbe, sokuk ellen eljárás indult. Vasárnapra is mozgósítottak az iszlamisták, de volt olyan demonstráció, amelyet lemondtak, mert ellenük készülő orvlövészekről szereztek tudomást.

Hoszni Mubarak volt elnök perének tárgyalását elnapolták a feszült helyzet miatt. A forradalmi ifjak, a Lázadás mozgalom vezetője, Mahmud Badr élesen bírálta az iszlamistákat, védelmébe véve a hadsereget. – Obama ne tanítson bennünket, hogy miként foglalkozzunk a Muzulmán Testvériség terrorizmusával – mondta, hozzátéve: az amerikai elnök „megtarthatja az Egyiptomnak szánt segélyeket, és menjen a pokolba”.

Elítélte az erőszak túlzott alkalmazását, és az erőszakcselekményektől való tartózkodásra szólította fel a szemben álló feleket az ENSZ főtitkára. Ban KiMun közvetve bírálta a biztonsági erőket, valamint az iszlamista tüntetőket is. „Az EU kitart amellett, hogy Egyiptomban véget kell vetni az erőszaknak, újra kell indulnia a demokratikus folyamatnak és a politikai párbeszédnek, ezért mind Brüsszel, mind a tagállamok sürgősen újraértékelik, felülvizsgálják kapcsolataikat Egyiptommal” – közölte José Manuel Barroso, az Európai Bizottság és Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke.

Kairó, 2013. augusztus 17.
A Mohamed Murszi megbuktatott egyiptomi elnököt támogató Muzulmán Testvériség hívei jelszavakat skandálnak az Al-Fath mecset közelében 2013. augusztus 17-én. A kijárási tilalom hatályba lépése ellenére több mint ezer iszlamista elbarikádozta magát az épületben a biztonsági erõk elõl. (MTI/AP/Haszan Ammar)

http://nol.hu/archivum/20130819-kaoszba_fulladt_orszag-1407359